اهمال‌کاری و تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو- نعیم‌یاوری

 

مغز ما در شروع انجام هر کاری که تمایل یا علاقه‌ای به انجام آن کار نداریم، فعال می‌شود و به دنبال راه فرار می‌گردد تا ذهنمان را به سمت موضوع دیگری متوجه کند.

برای رهایی از این مشکل، پژوهش‌ها نشان داده‌اند فقط باید مدت زمان کمی روی آن کار یا موضوعی که علاقه‌ای به آن نداریم، تمرکز کنیم و آن کار را انجام دهیم؛‌ در این صورت، آن حس ناراحت‌کننده خودبه‌خود از بین می‌رود.

 

اهمال‌کاری و به تعویق انداختن انجام کار، مشکلی جدی و همگانی محسوب می‌شود؛ یعنی از کوچک و بزرگسال، زن و مرد، پیر و جوان، همه به نوعی با این مسئله درگیرند. هر کار مشخصی انتخاب کنیم، مفهومش اینست که از خیر انجام‌دادن کارهای دیگری گذشته‌ایم. به نظر می‌رسد مدیریت زمان، می‌تواند تاحدزیادی برایمان کمک‌کننده باشد. 

البته برای مدیریت زمان، تکنیک‌های مختلف و متنوعی وجود دارد. یکی از روش‌ها و تکنیک‌های مؤثر، استفاده از تکنیک پومودورو است. 

 

پومودورو چیه؟

در یک کلام، نوعی زمان‌سنج.

 

پومودورو  یعنی چی؟

در یک کلام، پومودورو به زبان فارسی یعنی گوجه‌فرنگی.

 

پومودورو چگونه کار می‌کند؟

در یک کلام، خیلی ساده. روی زمانی مشخص تنظیم می‌کنیم و رهایش می‌کنیم و روی کار مدنظرمان متمرکز می‌شویم تا زمان تعیین‌شده به پایان برسد.

 

چه کسی آن را ابداع کرده است؟

فردی ایتالیایی، به نام فرانچسکو سیریلو یا چیریلو

 

حرف اصلی این تکنیک:

تمرکز مداوم و مستمر و البته دقیق و عمیق آن هم به مدت طولانی، بسیار سخت است و برای افزایش کارایی به زمانی مناسب برای متمرکزشدن و زمانی متناسب برای استراحت نیازمندیم. 

 

پومودورو یک واژه ایتالیایی است که معادل آن در فارسی عبارت‌ است از گوجه‌فرنگی. به‌واقع پومودورو، نوعی زمان‌سنج است شبیه گوجه‌فرنگی.

خب، حالا چطوری از این زمان‌سنج استفاده کنیم؟

بسیار راحت. کار ساده‌ای که باید انجام دهیم اینست که زمان‌سنج را روی ۲۵دقیقه تنظیم کنیم؛ بعد ‫عوامل حواس‌پرتی را کنار بگذاریم و تمرکز کنیم. به احتمال، بیشتر افراد می‌توانند برای ۲۵دقیقه تمرکز کنند.

نکته بسیار مهم دیگر این هست که در پایان کار، به خودمان یک جایزه کوچک بدهیم. این جایزه می‌تواند نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه یا کمی پیاده‌روی یا گفت‌وگو با دوستان قدیمی باشد.

این کار باعث می‌شود میزان تمرکز در فاصله کوتاهی و از طرفی سرانه مطالعه نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

نعیم‌یاوری-پومودورو

تردید نکنید که این تکنیک پومودورو، بی‌نهایت مؤثر و عالی خواهد بود.

درست مثل این می‌ماند که نخست به مدت ۲۵ دقیقه ورزش سنگین انجام دهید و بعد کمی به خودتان و به ذهنتان استراحت بدهید.

به‌لطف انجامش دهید و نظر خود را در این باره بنویسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *