چگونه هر موضوعی را سریع به خاطر بسپاریم و سریع به یاد بیاوریم

به خاطرسپاری و یادآوری سریع

برای بسیاری از ما داشتن حافظه‌ای عالی که هر موضوعی را به راحتی به خاطر بسپارد و هر زمان نیاز بود، به راحتی به یاد بیاورد، امری رؤیاگونه و دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد. حال آنکه فقط کافیست تکنیک‌های بهبود حافظه و اصول به‌خاطرسپاری موضو‌ع‌های مختلف را بدانیم تا از قدرت چشمگیر حافظه‌مان شگفت‌زده ‌شویم.

داشتن حافظه عالی، نه‌تنها موجب افزایش یادگیری می‌شود؛ بلکه در بهبود اوضاع‌واحوال زندگی و حس بهتر ما بسیار مؤثر و اثربخش خواهد بود. دومینیک ا.براین قهرمان هشت دوره مسابقات جهانی حافظه می‌گوید «تفاوت داشتن یک ذهن معمولی با یک ذهن توانا در حفظ‌کردن شماره‌تلفن‌های یک دفترچه تلفن فقط در دو کلمه خلاصه می‌شود: خواستن و تکنیک».

داشتن حافظه عالی

همین‌ که هریک از ما بخواهیم حافظه‌ای عالی و قوی داشته باشیم، به قول ابراین، پنجاه‌درصد راه را طی کرده‌ایم و فقط کافیست تکنیک‌ها و روش‌های به‌خاطرسپاری و تقویت حافظه را یاد بگیریم تا از لذت و حسی دوست‌داشتنی و عالی بهره‌مند شویم.

تکنیک‌های متعدد و متنوعی در بهبود و ارتقای حافظه ما نقش دارند. برای بسیاری از ما این موضوع پیش آمده است که برای خرید به هایپرمارکت رفته‌ایم و یادمان رفته‌ است فهرست خرید را با خودمان ببریم؛ خریدهای زیادی انجام می‌دهیم و وقتی به خانه برمی‌گردیم متوجه می‌شویم بسیاری از کالاها و جنس‌هایی را خریده‌ایم که در فهرست خریدمان نبوده است و ازطرفی تعدادی از کالاهای ضروری را به دلیل فراموشی و اینکه در فروشگاه جلوی چشممان نبوده است، از قلم انداخته‌ایم و مجبوریم دوباره راهی بیرون شویم برای خرید جامانده‌ها و فراموش‌شده‌ها. این قصه تکراری شاید بارها و بارها در طول سال برایمان روی دهد و البته می‌توان با دانستن نحوه به‌خاطرسپاری و یادآوری سریع فهرست خرید، به راحتی و برای همیشه این مشکل را حل کنیم.

یا خاطره‌ بسیاری از ما از جلسه‌های امتحان که با وجود اینکه درس را به‌ خوبی مطالعه کرده بودیم و بارها با خودمان تکرار یا به عبارتی تمام کتاب را حفظ بودیم؛ اما در آن لحظه که باید؛ یعنی در زمان امتحان، به یک‌باره بسیاری از مطلب‌ها و واژه‌ها و نکته‌ها از ذهنمان فرار می‌کردند و هر چه به خودمان فشار می‌آوردیم، کمتر و کمتر به خاطرمان می‌آمد. جالب آنکه بعد از جلسه امتحان، وقتی جزوه یا کتابمان را باز می‌کردیم، تمام آنچه فراموشمان شده بود، دوباره با جزئیات کامل به ذهنمان برمی‌گشت. اما چه فایده؟ دیگر کار از کار گذشته بود و آب رفته به جوی باز نمی‌گردد. شاید الان با خودمان بگوییم کاش این تکنیک‌های تقویت حافظه و به‌خاطرسپاری و یادآوری سریع در هر زمان و مکان را زودتر و در همان دوران مدرسه یادمان داده‌ بودند. آه که چقدر حسرت‌ها و آخ‌گفتن‌ها و فشار‌آوردن‌ها به مغزهایمان و یادنیاوردن‌ها و ناسزازیرلب‌گفتن‌ها و تقلب‌کردن‌هایمان کمتر بود؛ اما با تمام این‌ حرف‌ها و به قول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه است.

در هر سن و هر مقطع تحصیلی و هر زمینه کاری و شغلی هستیم، حافظه‌مان را اولویت نخست زندگی‌مان قرار دهیم و فقط کافیست بخواهیم و بعد تکنیک‌هایش را بیاموزیم و از تأثیر چشمگیر آن در بهبود عملکرد حافظه‌مان لذت ببریم.

به زودی دوره ویدئویی «تقویت حافظه» با هدف ارتقا و بهبود از حافظه‌ عادی به عالی و درک لذت واقعی زندگی، ارائه خواهد شد و تخفیف ویژه برای خریدارانی که از هم‌اکنون جهت پیش‌خرید آن اقدام کنند.

در دوره ویدئویی «تقویت حافظه: از عادی به عالی»، شش تکنیک کاربردی و مؤثر برای به‌خاطرسپاری واژه‌ها، عددها، شماره‌تلفن‌ها به همراه محل و مکان مدنظر و چهره‌ها همراه با مثال‌ها و تمرین‌های کاربردی و ساده ارائه شده است. این محصول با قیمت ۱۹۰هزارتومان از هفته آینده رونمایی خواهد شد و به۹۰ نفر نخست، در صورت خرید تا پایان شهریورماه ۱۰۰۰۰۰ تومان تخفیف تعلق خواهد گرفت یعنی فقط ۸۹ هزارتومان برای تغییری جدی و عمیق در حافظه و ذهن و مغزمان و بهبود به‌خاطرسپاری و یادآوری و عملکرد ذهنی‌مان.   

4 پاسخ

    1. سلام و احترام و سپاس از شما. دوره غیرحضوری «تقویت حافظه: از عادی به عالی»، در دوازده بخش و در یک ساعت تدوین شده است. نیز برای مشاهده اطلاعات کامل می‌توانید بخش محصول‌های یادگیری را ملاحظه بفرمایید.

  1. سلام و درود بر استاد معزز
    یه سوال؟ : آیا این روش ها در دوره حضوری تندخوانی تماما آموزش داده میشود؟
    تشکر

    1. سلام و درود بر شما. دوره جامع تندخوانی و تقویت حافظه با محوریت چگونگی مطالعه و افزایش سرعت و درک مطلب و تمرکز و نیز ارائه تکنیک‌های تقویت حافظه است و در صورت شرکت در دوره حضوری، به تهیه محصول تقویت حافظه، خیلی نیازی نیست مگر برای مرور و یادآوری و تمرین در منزل. سپاس از همراهی‌تان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *