حرف اول و آخر آدم‌های موفق…

زندگی‌مان خلاقانه است یا ربات‌گونه؟!

زندگی خلاقانه توام با ریسک است. توام با تنش و دغدغه و چالش است.

زندگی ربات‌گونه خالی از ترس و ابهام است. بی‌دردسر و بی‌دغدغه. راهی که دیگران رفته‌اند در پیش بگیر و برو. دنباله‌روی هدف دیگران. اقدام برای دیگران.

زندگی آرام و بی‌دردسر یا زندگی خلاقانه و ریسک‌دار و پرپیچ‌وخم؟!

رشد در دومی است. قوی‌تر می‌شوی. ذهنت فعال‌تر. مغزت پویاتر. نگاهت گیراتر.

دنباله‌روی زندگی دیگران نباشیم، هر آنچه بهتر می‌دانیم برای خودمان خلق کنیم، اقدام کنیم. شکست بخشی از زندگی است.

زندگی بدون شکست، زندگی ربات‌گونه است.

زندگی همراه با رشد و پیشرفت، در آن شکست هم هست. شکست‌ها مقدمه‌ پیروزی‌اند. جمله‌ای کلیشه‌ای که فقط می‌خوانیم و رد می‌شویم.

نگاه به آینده‌ات خلاقانه است یا ربات‌گونه؟!

به چه می‌اندیشی. تو همانی که می‌اندیشی. ربات باشی، نمی‌اندیشی.

فکر کن و اقدام کن. اقدام کن و بعد فکر کن. اقدام را حذف نکن.

مطالعه کن و اقدام کن. بنویس و اقدام کن. هر کاری در زندگی‌ات می‌خواهی انجام دهی، اگر می‌خواهی به موفقیت برسی، باید اقدام کنی. بی‌اقدام ره به جایی نمی‌بری. بنویس و منتشر کن. بخوان و منتشر کن. هر آنچه یاد گرفتی به دیگران نیز بگو. هر کتابی خواندی، هر سخنی یاد گرفتی و هر نکته‌ای آموختی، برداشت و نظرت را به اشتراک بگذار.

بی‌چشم‌داشت ببخش، بی‌نهایت دریافت کن. تو نیکی می‌کن و در دجله انداز که ایزد در کجا، در بیابان به تو برمی‌گرداند. در جایی که انتظارش را نداری و فکرش هم نمی‌کنی، چندبرابرش را دریافت می‌کنی. ببخش، مپرس برای چی؟ برای هیچی. بی‌چشم‌داشت. بی‌توقع.

زندگی ادامه دارد. بخوابی یا درجا بزنی و یک‌ جا بمانی، زندگی منتظرت نمی‌ماند. در حرکت است. اقدام کن. به حرف نه، به عمل.

به عمل کار برآید به سخندانی و کتاب‌خوانی و کتاب‌دانی و ادا و اطوار و افاده و پز و ظاهر نیست. نه اشتباه گفتم شاید به همه این‌ها هم هست. به اقدام هم هست. بی‌اقدام یک جای کار لنگ می‌زند. عجیب لنگ می‌زند. بخند. دنیای بی‌اقدام، دنیای ربات‌هاست. بدون اقدام، ربات‌گونه زندگی می‌کنیم. اقدام کنیم خلاقیتمان رشد می‌کند تنش و چالشمان بیشتر می‌شود. ولی به هر حال، رشد می‌کنیم. قدرت می‌گیریم.

شک نکن. اقدام کن. شک کن و اقدام کن. نترس و اقدام کن. حتی بترس و اقدام کن. سکوت کن و اقدام کن. در سکوت اقدام کن. حتی در هیاهو نیز اقدام کن. اقدام حرف اول و آخر آدم‌های موفق است. حکایت‌ بی‌اقدام‌ها حکایت آب در هاون کوبیدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *