تمرکز و منطقه تنهایی

صبح زود و نوشتن. از امروز ساعت کاری به ۷ تا ۱۴ برگشت. صبح یک ساعت انگار بیشتر زمان دارم تا بنویسم و ورزش کنم و بخوانم. خدایا شکرت.

کلمه امروز برای قصارنویسی:‌ تمرکز

۱

تمرکز یعنی قدرت انجام کار در سریع‌ترین زمان برای رسیدن به بیشترین کارایی؛

۲

تمرکز سلاح پنهان موفقیت افراد مشهور و برجسته و توانمند است؛

۳

حواست را جمع کن، دقت کن، نگاه کن، دقیق شو و…  این‌ها اسامی دیگری از تمرکز است؛

۴

قدرت و سرعت و دقت و درک؛ تمرکز یعنی همه این‌ها با هم؛ 

۵

هنر واقعی در مدت زمان تمرکزکردن است و نه فقط تمرکزکردن؛

۶

رمز آدم‌های موفق در رسیدن به هر آنچه می‌خواهند، یک واژه است: تمرکز. تمرکزکردن روی کاری که هر لحظه می‌خواهند انجام دهند.

 

بخش دوم: منطقه تنهایی

شده است تابه‌حال ندانی از چه بنویسی. هر زمان به این وضع دچار شدی. حتما کتاب بخوان. نه اصلا نیازی نیست کتاب هم بخوانی. فقط کافیست کتابی دم دستت باشد. آن را باز کنی و صفحه‌ای از آن را نگاه کنی و پاراگرافی یا جمله‌ای یا کلمه‌ای از آن را بخوانی. چه ذهنیت‌‌ها که به تو نمی‌دهد.

همین کار را کردم. همین الان. منطقه تنهایی.

باید وارد منطقه تنهایی شوید.

هر کس باید برای خودش منطقه‌ای به نام منطقه تنهایی داشته باشد؛ یعنی جایی یا زمانی یا فرصتی در طول روز که فقط خودش باشد و خودش. فقط فکر کند و بنویسد. هیچ عامل مزاحمی نباشد. هیچ وقفه‌ای هیچ زنگی یا تماسی. معجزه بهره‌وری را در منطقه تنهایی می‌بینید.

برای یکی ممکن است صبح زود باشد. برای یکی وسط روز. برای یکی آخر شب.

۰

در منطقه تنهایی، یعنی بی‌ایمیل و بی‌اینستا و بی‌تلگرام و بی‌جلسه و بی‌صحبت، فقط بنشین و کارت را انجام بده. بی‌حرف، بی‌بهانه. آنقدر شگفت‌زده می‌شوی از کیفیت و کمیت کاری که انجام داده‌ای.

۱

منطقه تنهایی، منطقه‌ای عملیاتی یا جنگی نیست. منطقه‌ای بسیار امن و آرام است. دغدغه‌ای جز انجام کار نیست؛

۲

منطقه تنهایی شما چه زمانی است؟ صبح یا ظهر یا شب؟ اصلا منطقه تنهایی دارید؟

۳

منطقه تنهایی درست مانند اثر انگشت برای هر یک از آدم‌ها متفاوت است. هم زمانش و هم مکانش و هم میزانش؛

۵

در منطقه تنهایی، هر کاری می‌شود انجام داد؛ اما چه بهتر کاری باشد که در راستای هدف و برنامه‌ریزی قبلی باشد؛

۶

اگر می‌خواهی کاری کارستان کنی، به منطقه تنهایی‌ات بها بده. گسترشش بده؛

۷

منطقه تنهایی منطقه بی‌خیالی نیست. زمان بی‌خیالی نیست. وقت خواب و استراحت نیست. در منطقه تنهایی، قرار است کار کنی. کار بدون مزاحمت. کار بدون بهانه. کار بدون اماواگر. بدون توجیه و بهانه‌تراشی. بدون پریدن از این شاخه به شاخه؛

۸

در منطقه تنهایی کسی نیست که با وی حرف بزنی یا درد دل کنی، خنده کنی یا بحث کنی یا فریاد بزنی. منطقه تنهایی خودت هستی و خودت و وجدانت. وجدان کاری‌ات که تو را وا می‌دارد که کار کنی. و البته خدایی که همیشه همه جا هست هوایت را دارد؛

۹

در منطقه تنهایی هر چقدر کار کنی، برد کرده‌ای؛

۱۰

کیفیت کار در منطقه تنهایی و خارج از آن،‌ تفاوتش از یزد است تا تهران یا شاید بیشتر، از کویر تا دریا؛

۱۱

در منطقه تنهایی، کسی مزاحمت نیست. عمیق فکر می‌کنی و عمیق تمرکز می‌کنی و عمیق‌تر کار می‌کنی؛

۱۲

در منطقه تنهایی، با کسی گفت‌وگو نمی‌کنی. گفت‌وگوی درونی با خودت داری و در راستای بهبود خودت تلاش می‌کنی؛

۱۳

در منطقه تنهایی، با خودت آشتی می‌کنی. با خودت خلوت کرده‌ای و نیتت خیر است و همین برایت بس است؛

۱۴

منطقه تنهایی هر کسی متفاوت است. برای یکی ممکن است یک ساعت باشد، برای یکی دو ساعت و برای دیگری پنج ساعت. ممکن است کسی یک روز هفته‌اش را منطقه تنهایی قرار دهد؛ یعنی با کسی حرف نزند و ارتباطی برقرار نکند و فقط به خودش و کارش و برنامه‌هایش برسد؛

۱۵

نوع کاری که در منطقه تنهایی انجام می‌شود برای هر کسی متفاوت است. برای یکی دقیق و متمرکز کارکردن است، برای یکی فکر کردن است، برای یکی نوشتن و برنامه‌ریزی کردن است. برای یکی بررسی و ارزیابی اقدام‌های گذشته است. برای یکی مطالعه است. برای یکی مشاهده و دیدن است. برای یکی دعا و نیایش است و برای یکی همه این‌ها می‌تواند باشد؛

۱۶

منطقه تنهایی در محل کار، یعنی بدون مزاحمت، بدون هیچ صحبت، فقط کار کردن؛

۱۷

منطقه تنهایی در خانه، یعنی بی‌فکر کار به امور خانه و خانواده رسیدن یا در ساعتی با خود نشستن و نوشتن. یا خواندن یا گوش‌کردن. منطقه تنهایی یعنی تنهابودن برای دقیقه‌‌ای یا ساعتی؛

۱۸

منطقه تنهایی، منطقه عجیبی نیست. خیلی‌ها داریم و از آن بهره می‌بریم فقط اسمش را نمی‌دانیم یا اسم دیگری برایش داریم. منطقه تنهایی، هر لحظه از روز یا شب است. برای خیلی‌ها اول صبح یا آخر شب است. برای برخی نیز بعد از ناهار یا عصرانه است.

منطقه تنهایی‌ات را دریابی، به قول معروف، دُر یابی. زندگی‌ات ارتقا می‌یابد چند سطح بالاتر.

۱۹

منطقه تنهایی‌ات کجاست؟ برای برخی گوشه‌ای از اتاق است. برای برخی اتاق خودشان در محل کار است. برای برخی اتاق طبقه بالایی است. برخی نیز در زیرزمین. یا جایی از خانه یا اداره‌ یا هر جایی روی این زمین.

۲۰

راستی آیا تو هم منطقه تنهایی داری؟ چه می‌کنی در این منطقه تنهایی؟ می‌خوانی یا می‌نویسی یا کار می‌کنی؟ هر کاری انجام دهی، عالیست. فقط بهانه نیاور، کار کن. برای بهانه‌ها وقت بسیار است. اصلا می‌توانی زمان دیگری به خودت اختصاص دهی برای بهانه‌تراشی. اصلا منطقه‌ای درست کنی برای بهانه‌هایت. منطقه بهانه‌تراشی. آنجا هر چه دلت خواست، بهانه بیاور،‌ بهانه بتراش. اما اینجا منطقه تنهایی است و جایی برای بهانه نیست. فقط خودت هستی و خدای خودت و کاری که باید انجام دهی. بی‌وقفه و بی‌بهانه. بچسب به کارت و برو جلو. بعد می‌بینی چه کرده‌ای. چه غوغایی به پا کرده‌ای.

۲۱

منطقه تنهایی زمانی از روز یا شب است که کسی مزاحمت نیست و هم‌صحبتت نیست و پیشت نیست. از تلفن و گوشی و زنگ و صدا و فریاد هم خبری نیست و البته در این‌ها خیری هم نیست. فقط تو هستی و کاری که باید انجام دهی. خب انجامش بده.

این گوی و این میدان. این منطقه تنهایی و تو تنها مرد این میدانی. کار کن به هر نحو که می‌دانی. دقیق و عمیق. متمرکز و متعصب.

دمت گرم. ببینم چه می‌کنی. از فردا. چرا از فردا؟ از همین امروز. بسم‌الله…

توضیح: «دوباره فکر کن» نوشته جیسون فرید و دیوید هینمی هنسون، عنوان کتابی بود که باز کردم و واژه منطقه تنهایی را از آن وام گرفتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *